Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

fft99_mf2873340

Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?Medikal tedavilerin olumlu yanıt vermediği durumlarda cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur. Hemoroid cerrahi tedavilerinde uygulanan yöntemler farklılık göstermektedir.

Hemoroid Ameliyat Yöntemleri

Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Açık Hemoroid Ameliyatı: Açık hemoroid ameliyatının yapılış biçimi, varisleşmiş damar paketi çıkarılır ve kalan alanın dikilmeden açık halde bırakılmasıdır. Bu yöntemin iyileşme süreci uzun sürmektedir.
  • Kapalı Hemoroid Ameliyatı: Kapılı hemoroid ameliyatı ise, hemoroid memelerinin çıkarılmasının ardından bölgenin dikişler ile kapatılmasıdır.
  • De Longo Yöntemi: Stapler denen zımbalama aleti ile bağırsak duvarı dairesel olarak çepeçevre kesilir ve hemoroidal doku yukarıya çıkarılır. Kesilen bölge stapler aleti ile zımbalanır. Hemoroid memesinin beslenmiş olduğu bağırsak duvarı damarları ile bağlantısı kesilir ve düşmesi sağlanır.
  • Skleroterapi: Sklerozon maddelerin iğne ile varisleşmiş damar paketine enjekte edilmesidir. Bu yöntem ile fibrozis (memeyi kurutma) yapılması hedeflenmektedir. Bu yöntem anestezi gerektirmeden ve muayenehane ortamında, hasta ayakta iken uygulanabilmektedir.
  • Ligasyon Yöntemi (Boğma Tedavisi): 2. evre ve 3. evre iç hemoroid vakalarına uygulanabilmektedir. Alet ile anüsten girişi yapılır ve hemoroid memesi vakum yardımıyla çekilir. Çekilen memenin dip kısmına plastik bir bant geçirilir. Geçirilen bant sayesinde hemoroidal dokunun beslenmesi engellenerek küçülmesi ve düşmesi hedeflenmektedir. Genel anestezi gerektirmez ve diğer yöntemlere göre ağrısız bir uygulamadır. Hemoroid memesinin düşmesi sırasında kanamalara bağlı enfeksiyon oluşabileceğinden kullanılma oranı düşüktür.
  • Fotokoagulasyon Yöntemi (Lazer Tedavisi): 1. evre ve 2. evre iç hemoroidlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yöntemde kullanılan lazerler, Nd-yag ve infrared lazerlerdir. Lazer ile oluşturulan ısı ile koagulasyon elde edilir. Hemoroid memesine uygulanan koagulasyon, dokunun karbonize hale gelmeden yakılması esasına dayanır. Bu yöntem ile hasar verilecek olan bölgenin genişliği, derinliği tamamen kontrol altındadır. Fotokoagulasyon yöntemi anestezi gerektirmeden uygulanan bir yöntemdir.
  • Radyofrekans Yöntemi: Radyofrekans yöntemi, radyo dalgaları ile uygulanmaktadır. Yüksek frekanslı dalgalar kullanılarak kanama azaltılır ve eksizyon işlemi yapılır.

 

Hemoroid Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Hemoroid ameliyatları öncesinde müsil ilaçları kullanılarak bağırsaklar temizlenir ya da hekim tarafından lavman uygulanabilir. Bu sayede hemoroid ameliyatı sonrası dışkılama eyleminin sıkıntı yaratmaması amaçlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>