Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

midenin-alt-kisminda-hangi-organ-var

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?İç ve dış hemoroidler için görülen semptomlar farklılık göstermektedir.

  1. İç Hemoroid Belirtileri: Normal insan anatomisinde de mevcut, damardan zengin yastıkçıkların dejenere olup şişmesi sonucu sarkmaları ile ortaya çıkan iç hemoroid hastalığının evresel semptomları vardır.
  • 1. Evre İç Hemoroid Belirtileri: 1.evrede hemoroid memesinin 1 cm kadar şiştiği görülür. Aşırı ıkınmalar bağlı olarak kanamalar ve nadiren ağrılar hissedilir. Hemoroidal doku bu evrede dışarı doğru sarkmaz ve kişi tarafından elle hissedilemez. Tanı yöntemlerinden anoskopi ile teşhis edilir.
  • 2. Evre İç Hemoroid Belirtileri: 2.evrede hemoroidal dokuda 2 cm’lik şişme görülür. Damarların şişmeye bağlı olarak belirginleştiği ve çatlamalara eğilimi arttığı da gözlemlenmektedir. Dışkılama süresince ıkınmalara bağlı olarak hemoroid memeleri dışarı çıkabilir. Bu süreçte kanamalar 1.evreye göre artmakta olup ağrı hissedilir derecededir. Hastanın elle müdahale etmesine gerek kalmadan kendiliğinden içeri çekilir.
  • 3. Evre İç Hemoroid Belirtileri: 3.evrede hemoroid memesi ıkınma ile anüsten 3-4 cm kadar dışarı çıkar. Hasta elle müdahale etmediği takdirde hemoroid memesi içeri çekilmez. Kanamaların ve ağrıların kişinin rahatsızlık duyacağı derecede olduğu görülür. Kaşıntı, ıslaklık ve ağrı sıklıkla yaşanan belirtilerden biridir.
  • 4.Evre İç Hemoroid Belirtileri: 4.evrede hemoroid memesi artık tamamen dışarıdadır. Elle müdahale edilmesi durumunda bile içeri girmez ve kanama, kaşıntı, ıslaklık hissi, ağrı yaşam kalitesini düşürecek derecede artmaktadır.
  1. Dış Hemoroid Belirtileri: Dış hemoroid anal kanalın yani bağırsak siteminin dışında anüs çıkışında gelişen ve dolayısıyla gözle görülebilen lezyonlardır. İç hemoroidlerden farklı olarak hastalar, elle yapılabilecek muayenelerde fark edebilirler. Tanısı ve belirtileri daha açık olan dış hemoroidler, genel olarak oluşan hemoroidal dokunun yanı sıra kanamalar ve ağrılar ile kendini göstermektedir. Anüs kenarında yer alan bir damar ağında pıhtı birikmesi ya da kan oturması şeklinde oluşan dış hemoroidler, dokunun ödemleşip şişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Dış hemoroidin büyümesi, rahatsızlık veren boyuta ulaşması ve trombosi oluşumu sonucunda acil olarak müdahale gerektirebilir. Her iki çeşit hemoroitte görülen ortak bulgular ise; kaşıntı, kan lekeleri, akıntılar, kanamalı ve ağrılı dışkılamalar, ıslaklık hissidir.

Bir önceki yazımız olan Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde basur, basur ameliyatı ve basur ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>