Hemoroid Kaç Çeşittir?

timthumb.php

Hemoroid Kaç Çeşittir?Hemoroidin iki tip çeşidi görülmektedir. Lezyonların doğrultusunda teşhisi konulan hemoroidler; Dış (Eksternal) ve İç (İnternal) hemoroidlerdir.

  1. Dış Hemoroid

Dış hemoroid, kronik kabızlık ve ishal, ıkınma gibi sebeplere bağlı olarak şişebilir ve anüsten dışarıya sarkarak görünür hale gelebilir. Dış hemoroid, başlangıcından itibaren belirtiler gösterir. En belirgin semptomları kanama ve ağrıdır. Oluşumu çoğu zaman anal fissur (yırtık veya çatlak) ile beraber gelişmektedir. Dış hemoroidin oluşum bölgesi anüsün dışında olduğundan erken tanı yapılabilmesi olasıdır. Anüs çevresinde oluşan sert doku ve morarmalar olarak görülebilen trombozlar oluşabilir. Tromboz oluştuğu takdirde en kısa sürede tedavi süreci başlatılmalıdır.

  1. İç Hemoroid

İç hemoroid, anüsün iç yüzeyinde linea dentata denilen çizginin üzerinde bulunmaktadır. Her normal bireyde iç hemoroidin temel görevi, bağırsaktaki basınç farklılıklarına göre doğal yastıkçık şeklinde şişerek istemsiz gerçekleşen sıvı ve gaz çıkışlarına engel olmaktır. İç hemoroid dokusu zedelenerek aşağıya doğru sarkar ve şişer. Şişmenin sebebi, hemoroidal pleksus damarlarındaki sarkma sebebi ile kirli kanın geri akmasının zorlu hale gelmesidir. İç hemoroid lezyonlarına göre dört dereceye ayrılmaktadır. Dereceler şu şekilde sıralanabilir:

  • 1.Derece İç Hemoroid: Başlangıç aşaması olarak tanımlanan bu evrede, hemoidal dokuda 1 cm’lik büyüme görülmektedir. Tahriş ve çatlamaların oluşması nedeniyle ıkınma, sert dışkı, ishal gibi sebepler sonucunda kanama görülebilmektedir. Bu evrede dokuda sarkma görülmez. Hastanın kendi tanısını koyması mümkün değildir.
  • 2.Derece İç Hemoroid: Hemoroidal dokuda 2 cm kadar şişmenin görüldüğü evredir. Hasta normal şartlar altında şişmeyi hissetmez. Şiddetli ıkınma ve dışkılama sonucu hemoroid memesi anüsten dışarı sarkabilir ve kişinin elle itmesini gerektirmeden kendiliğinden içeri çekilir. Ikınmaya bağlı olarak kanlı dışkılama görülür. Bu evrede kanamaların yanı sıra ağrı oluşabilir.
  • 3.Derece İç Hemoroid: Hastalığın ilerlemesi ile hemoroid memesinin şişkinliğinin 3-4 cm olduğu görülür. Dışkılama sürecinde ıkınmalar sonucu anüsten dışarı çıkar. Bu süreçte damarlarda çatlamalar sonucu kanamalar ve ağrılar yaşanır. Dışarı çıkan doku kendiliğinde içeri çekilmez ve elle müdahale gerektirir.
  • 4.Derece İç Hemoroid: 4.evrede hemoroid dokusu her zaman dışarıdadır ve iç, dış hemoroid karışmıştır. Elle müdahale edilse dahi içeri çekilmez. Şiddetli ağrı ve kanamalar görülür. Akıntı, kaşıntı, ıslaklık hissi bu evde en sık yaşanan şikâyetlerdir.

Bir önceki yazımız olan Hemoroid Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde basur, basur ameliyatı ve basur ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>