Hemoroid Tanısı Nasıl Yapılır?

fft99_mf2873340

Hemoroid Tanısı Nasıl Yapılır?Hemoroid hastaları, semptomların görülmeye başlaması ile başvurmalarının ardından yapılan fiziksel muayeneler ile hastalığın teşhisi konulmaktadır.

Hemoroid Tanı Yöntemleri

Hemoroid hastalığının tanı yöntemleri, hastalığın derecelerine göre farklılık gösterir. Mevcut tanı yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Anoskopi: Anoskopi tanı yöntemi, anoskop adı verilen metal veya plastik maddelerinden oluşabileceği gibi muayenelerde genel olarak metal anoskoplar tercih edilmektedir. Anoskoplar tek ucunda ışık bulunan, içi boş cihazlardır. Anoskopi yönteminde hasta uygun pozisyonda yatırılır. Anoskopi işlemlerinden önce makata %2 lidocaine içeren bir merhem ile lokal anestezi yapabilir ya da kayganlaştırıcı jel sürebilir. Anoskopun ışıklı ucu tamamıyla makat içerisine girişi sağlanır ve alet yavaş hareketlerde geriye doğru çekilir. Bu süreçte ışık altında makatın iç dokusu kapsamlı bir şekilde incelenir. Bu yöntem ile makatın ilk 5-10 santimetrelik bölümü görülebilir.
  • Restoskopi: Restoskopi, restoskop denilen 2 cm çaplı sert ve ucuna ışık yerleştirilmiş bir alet yardımıyla uygulanan tanı yöntemidir. Cihaz, hastanın makatından girişi sağlanır ve düz bağırsak boşluğuna kadar ilerletilir. Cihaz ışığı sayesinde hemoroidal doku duvarları detaylı bir şekilde incelenebilir. Bazı durumlarda restoskopiden önce bağırsak boşluğunun genişlemesi ve daha ayrıntılı incelenmesini sağlamak amacı ile içerisine hava verilebilir. Restoskopi yöntemi ile makat girişinin 15-20 santimetrelim kısmı görülebilir.
  • Rektosigmoidoskopi: Rektosigmoidoskopi, sigmodoskop adı verilen, ucunda mercek ve ışık bulunan bir alet aracılığı ile uygulanmaktadır. Bu tanı yöntemi ile 30-55 cm’lik kısmın görülebilmesini sağlamaktadır. Sigmodoskop fiberoptik bir cihaz olmasının yanı sıra bükülebilmesi kolay ve ayrıntılı inceleme yapılmasını sağlayabilmektedir. Anal kanal lezyonlarının daha kolay gözlemlenmesi için içeriye hava verilir ve sigmodoskop girişi yapılır. Bu uygulama yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir.
  • Kolonoskopi: Işıklı ve mercekli, kolaylıkla bükülebilen kolonoskopun makata girerek tüm hemoroidal dokuların gözlemlenmesi için uygulanan tanı yöntemidir. Kalın bağırsağın da tamamıyla incelenmesini sağlar
  • Baryumlu kolon grafiği: Tüm hemoroidal bölgenin ve kalın bağırsağın X-ışınları ile röntgeninin çekilmesidir.
  • Endosonografik yöntem: Endosonografik yönteminde, endoskopi aletinin ucuna yerleştirilen ultrason probu yardımıyla söz konusu bölgenin incelemesi yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan Hemoroid nedir? Neden olur? başlıklı makalemizde 0bat hemorrhoid, basur ağrısı ve basur ahmet maranki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>