Hemoroid Tekrarlar Mı?

karin-boslugunda-agri

Hemoroid Tekrarlar Mı?Hemoroid hastalığı medikal ve cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Yapılan tedavilerin ardından hastalık tekrarlayabilmektedir.

Klasik cerrahi yöntemlerle yapılan, varisleşmiş büyük damarların alınmasıdır. Geriye kalan küçük damarlar ise halen şişmeye, sarkmaya eğilimi olan damarlardır. Hemoroid tedavisinde, diğer tüm tedavilerde olduğu gibi amaç, tedavinin etkili olması ve güvenli olmasıdır. 1. 2. ve 3. evrelerde kullanılan yöntemler ile hemoroit tedavisi ameliyatsız yapılabilmektedir. Tedavi yöntemleri uygulanması sonrası hastalığın ileri evrede olması hemoroidin tekrar etmesinde etkendir. Hemoroidin evresi ve çeşidine göre doğru cerrahi yöntemlerinin uygulanması, tekrar etmesi oranını düşürecek başlıca sebeptir. Uygulanan doğru yöntemlerin, başarılı bir cerrahi uygulaması sonucu hastanın gösterdiği özen ile beraber tekrar etmesi gözlemlenmez. Tedavi sürecinden sonra zamanla tekrar etmesinin dışında yeni hemoroidlerin oluşumu da söz konusudur.

Hemoroidin Tekrarlama Nedenleri

  • Uzun süreli kabızlık
  • Dışkılama alışkanlıklarında bozukluklar
  • Dışkılama ihtiyacının bekletilmesi ve ertelenmesi
  • Uzun süre ayakta kalma
  • Uzun süre oturmalar
  • Yanlık gıda tüketimi (düşük lifli gıdalar)

Hemoroid Ameliyatlarından Sonra Yapılması Gerekenler

Hemoroid ameliyatının ardından geçen 10 gün hasta özenli davranmalıdır. Yaranın hijyeninin sağlanmasına önem verilmeli ve enfeksiyon bulaşma riskinin bilincinde olunmalıdır. Yaranın bakımına özen gösterilmelidir. Periyodik şekilde önerilen oturma banyolarının yapılması yarar sağlayacaktır. Liften zengin gıdalar tüketerek kabızlığa engel olunması hemoroidin tekrar etmemesi için önemli hususlardan biridir. Ameliyat sonrası verilen merhem ve kremlerin önerilen şekilde ve saatlerden kullanılması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Anal bölgede damarsa yapıların yoğun olarak görülmesi, hemoroid hastalığının nüksetmesine uygun ortam oluşturmaktadır. Olumlu sonuçlanan tedavi yöntemlerinin ardından kişilerin uzun süre ıkınmalarını gerektirecek şekilde kabız kalmaması gerekmektedir. Alınan besinler ile doğrudan ilişkilendirilebilecek kabızlık sorununu engellemek için, posalı gıdadan zengin beslenmek, tahıl tüketmek, bol su içmek, çok meyve tüketmek gerekmektedir. Hemoroid ameliyatlarından sonra uzun süreli ayakta durmak tekrarlamasını tetikleyecek faktörlerden biridir. Hemoroid ameliyatlarından sonra gebelik söz konusu ise bu dönem içerisinde aşırı kilo almamak, doğru beslenmek, uzun süre ayakta kalmamak gerekmektedir. Ameliyatın gerçekleşmesinin ardından geçen süreçte periyodik şekilde anal bölgenin kontrolü yapılarak tekrarlaması engellenebilir veya tekrarlaması durumunda erken tanı yapılması mümkün kılınabilir.

Bir önceki yazımız olan Hemoroid Tedavi Yöntemler Nelerdir? başlıklı makalemizde basur, basur ameliyatı ve basur ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>